Erdoğan, özgürlüğümüzü hedef alanlara seslendi: Kimsenin gözünün yaşına bakmayız

Erdoğan, özgürlüğümüzü hedef alanlara seslendi: Kimsenin gözünün yaşına bakmayız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hiçbir saldırıya, hiçbir oyuna, hiçbir tuzağa tahammülümüz yoktur. Vatanımızı bölmeye, devletimizi yıkmaya çalışan hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız” ifadelerini kullandı. 

Malazgirt Zaferi’nin 951’inci yıl dönümü etkinlikleri, 1071 Sultan Alparslan Otağı ve Türk boylarını temsil eden 16 kıl çadırının kurulduğu Malazgirt Meydan Muhaberesi Tarihi Milli Parkı’nda yapıldı. Jandarma Mehter Takımı’nın gösteri yaptığı törende, Kuran-ı Kerim okundu. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, bakanlar, kuvvet komutanları, çok sayıda davetli ve vatandaş katıldı. 

Törende konuşan Erdoğan, “Malazgirt Zaferi’nin 951’inci yıl dönümünde Sultan Alparslan başta olmak üzere Anadolu’yu bizlere vatan haline getiren tüm kahramanlarımızı, şehitlerimizi, gazilerimizi, maddi ve manevi önderlerimizi rahmetle yâd ediyorum” dedi. Malazgirt Zaferi ile Türklere Anadolu kapılarının bir daha kapanmamak üzerine ardına kadar açıldığını belirten Erdoğan, “Bu zaferden önce ecdat Kayseri’den Konya’ya, hatta İstanbul Boğazı’na kadar zaten Anadolu’ya yayılmıştı. Ama henüz bu topraklar bütünüyle güvenli ve huzurlu bir belde haline dönüşememişti. Sultan Alparslan, Malazgirt’teki zaferi ile Anadolu’yu bir eman yurdu haline getirmiştir” ifadelerini kullandı. 

‘Zaferin meyveleri’ 

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk tarihinde pek çok zafer varken Malazgirt’in üzerinde bu kadar çok durmamızın bir sebebi vardı. Çünkü Malazgirt, milletimizle birlikte tüm İslam dünyasının, Müslümanların da bir zaferidir. Malazgirt, bu coğrafyada kazandığımız diğer tüm zaferlerin ilk adımıdır, anasıdır, bereketli kaynağıdır. Malazgirt Zaferi’nden sadece 3-4 yıl sonra kurulan Anadolu Selçuklu Devleti, 228 yıl sonra kurulan Osmanlı, 852 yıl sonra kurulan Cumhuriyet, hep bu zaferin meyveleridir. Şayet Sultan Alparslan, Anadolu kapılarını bir daha kapanmamak üzere bize açmamış olsaydı, bu coğrafyadaki küçük gruplar halinde süregelen varlığımızı ebedi kılabilir miydik bilmiyorum. İşte bunun için Malazgirt’i asla unutmayacağız, unutturmayacağız.” 

‘Beyhude endişe’ 

“Tıpkı Sultan Alparslan gibi tıpkı Osman Gazi’nin, Fatih’in, Yavuz’un, Sultan Süleyman’ın yaptığı gibi bugün de er meydanında her türlü mücadeleyi verirken tek bir masumun canına helal getirmemiş ve bu hassasiyet içerisinde hareket ediyoruz” diyen Erdoğan, şunları kaydetti: “Biz ezanlar susmayacak, bayrak inmeyecek dedikçe yürekleri daralanlar, gözleri dönenler, elleri ayakları titreyenler beyhude yere endişe ediyor. Bu ezanlar, bu bayraklar, bu zaferler, bu şehitler onların da özgürlüğünün, haysiyetinin, geleceğinin teminatıdır. Yeter ki vatanlarına ihanet etmesinler, yeter ki milletine düşmanlık yapmasınlar. Yeter ki milli ve manevi değerlerimize husumet beslemesinler. Bunun dışında herkes başımızın tacıdır. Ülkemizin hamdolsun herkese yetecek imkânı vardır.”  

‘Affetmeyeceğiz’ 

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Hiçbir saldırıya, hiçbir oyuna, hiçbir tuzağa tahammülümüz yoktur… Bayrağımızla sembolleştirdiğimiz özgürlüğümüzü hedef alan hiç kimseyi bilsinler ki affetmeyeceğiz. Vatanımızı bölmeye, devletimizi yıkmaya çalışan hiç kimsenin gözünün yaşına bakmayacağız. Diğer her konuda herkese gönlümüz de kapımız da açıktır. Sultan Alparslan’dan Süleyman Şah’a, Osman Gazi’den Gazi Mustafa Kemal’e bütün uzanan silsile içindeki değerimizin etrafında ne kadar sıkı kenetlenirsek bugünkü kızıl elmalarımıza o kadar kararlı ve hızlı ilerleriz… İçinde bulunduğum 21’inci yüzyıl şahlanışın, inşallah gelecek yüzyıl da bizim medeniyetimizin asrı olacaktır.” 

BÜYÜK TAARRUZ MESAJI: Milletimizin ayağa kalkışının sembolü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Büyük Taarruz’un 100’üncü yıl dönümü nedeniyle Twitter hesabından mesaj yayımladı. Erdoğan, mesajında “Milletimizin ayağa kalkışının, bağımsızlık ve hürriyet aşkının sembollerinden biri olan Büyük Taarruz’un 100’üncü yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere milli mücadelemizin tüm kahramanlarını şükranla yad ediyorum” ifadelerini kullandı.

‘Kötü niyetliler ayağını denk alsın’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bizans’ın ve kirli emellerinin dirilmesi için faal halde olanlar ayaklarını denk almalıdır” dedi. Bahçeli, Malazgirt Zaferi ve Büyük Taaruz’un yıl dönümü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada. “26 Ağustos 1071’de Anadolu coğrafyası asıl ve ebedi sahiplerine kucağını açmış, işgal ve ilkellik son bulmuştur. Hala kıyıda köşede karanlık senaryolarla meşgul olan Bizans’ın varisleri ne yaparsa yapsın, vatan tektir, adı Türk’tür, 951 yıldır namusumuza ve mukaddesat onurumuza emanettir, dahası asla terk edilmeyecektir… Bizans’ın ve kirli emellerinin dirilmesi için faal halde olanlara hatırlatırım ki, Malazgirt Zaferi’nden 851 yıl sonra düşmanı önüne kattığı gibi vatan topraklarından sürüp çıkaran (Büyük) taarruz şuuru hala milletimizin vicdanında kor gibi durmaktadır. Bu nedenle kötü ve kötürüm niyet sahipleri ayaklarını denk almalıdır.”