Çok çay içiyorsanız dikkat! Çayın zararlarını duyunca bütün ince bellileri atacaksınız

Çok çay içiyorsanız dikkat! Çayın zararlarını duyunca bütün ince bellileri atacaksınız

Çay, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar günün neredeyse her saatinde sıklıkla tükettiğimiz bir içecektir. Hemen hemen her insanın sevdiği çayın fazla içilmesi durumunda bazı zararlar meydana gelebilir. Uzmanlara göre, aşırı çay tüketimi mide bulantısı, baş ağrısı, sinir bozukluğu, kalpte çarpıntı, elde titreme, demir eksikliği, kansızlık ve uykusuzluk gibi birçok rahatsızlığa önayak oluyor. Çayın, bilinen ve bilinmeyen tüm zararlarını sizler için ayrıntılarıyla derledik. Bakın sürekli tükettiğiniz çay size neler yapıyor…

Çayın içerisinde bulunan kafein miktarı, günlük olarak alınması gerekenin üzerinde alınırsa sindirim sistemini uyararak olumsuz etkilere sebebiyet verir ve kişi ishale olur. Ayrıca, çay vücutta merkezi sinir sistemini de etkileyerek kişinin yaşadığı olaylar karşısında daha sinirli ve gergin olmasına sebep olur.

Çay, bazı kişilerde ishale sebep oluyor olsa da bazı kişilerde kabızlığa sebep olabilir. Çayın içerisinde bulunan tanen maddeSİ vücutta depolanır. Çayın fazla tüketimi, tanen maddesinin vücuda fazla etki etmesiyle kabızlığa yol açar.

Çay kafein içermektedir. Kafein midenize ulaştığında, midede çeşitli asidik maddelerin üretilmesini sağlar. Asidik maddeler vücudun emeceğinden fazla olduğu zaman mide huzursuzluk ve rahatsızlık meydana gelir. Ülser, gastrit ya da mide kanseri gibi hastalığa sahipseniz çaydan uzak durmalısınız.

Çayın fazla tüketimi içeriğindeki kafeinden dolayı uykusuzluğa neden olur. Kişiyi fiziksel ve zihinsel olarak uyarır ve insomniaya neden olur. İnsomnia, uyku düzeni sorunlarını beraberinde getirir. Uzmanlara göre sağlıklı ve fit kalabilmek için her gün tüketilenden daha az çay tüketilmesi gerekiyor.

Çay tüketimi böbrek rahatsızlıklarının asıl nedenlerinden biridir. Kafeinin oluşturduğu uyarım kişinin böbreklerine zarar verebilir. Çayın içerisinde bulunan oksalat böbrek taşına neden olur.

Çok sıcak bir şey içtiğinizde bu içecek yemek borusundan geçerken kanala ciddi zararlar verebilir. Bu durum yemek borusu kanserinin sebepleri arasında gösterilebilir. Çayınızı sıcak değil ılık içmeniz yemek borusu kanserine yakalanma riskinizi azaltacaktır.

Çay, içerdiği kafeinden dolayı hamile kalmak isteyenlerin uzak durması gereken riskli bir içecektir. Hamile kalmayı zorlaştırır. Gebelik ve emzirme döneminde dikkatle tüketilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Saçlarınız yavaş uzuyorsa dert etmeyin! Bu yağlar sayesinde uzun ve gür saçlara sahip olmak çok kolay başlıklı makalemizde saç uzatan yağlar ve saç uzatmak hakkında bilgiler verilmektedir.